Nápoj z mladého smrkového jehličí


Nápoj z mladého smrkového jehličí

Doba přípravy: 10min (8h na odstátí)
 

Na jaro nám příroda poskytuje spoustu minerálů a vitamínů, které naše tělo potřebuje po zimě doplnit. Kromě kopřiv či medvědího česneku je to například mladé smrkové jehličí. To obsahuje velké množství vitaminu C a terpentýnovou silici, která působí antibakteriálně. Posiluje imunitu, pomáhá při problémech dýchacích cest, ale taky při bolestech svalů a kloubů. Můžeme si z něj připravit nápoj, který chutná trošku jako citronová šťáva, sirup či tinkturu k zevnímu užití na svaly a klouby.

Drink from young spruce needles
Preparation time: 10min (leave to stand for 8 hours)

In the spring, nature provides us with a lot of minerals and vitamins that our body needs to supplement after the winter. In addition to nettles and bear’s garlic, it is, for example, young spruce needles. It contains a large amount of vitamin C and turpentine essential oil which has an antibacterial effect. It strengthens the immune system, helps with respiratory problems, but also with muscle and joint pain. We can prepare a drink which tastes a bit like lemon juice, syrup or tincture for external use on muscles and joints.

Ingredience

 

mladé smrkové jehličí

podle chuti citron a med

 

Ingredients

young spruce needles
if needed add lemon and honey

Postup

 
  1. Jehličí omyjeme ve vodě a dáme s 3x větším množstvím vody do kastrůlku odstát na 8 hodin (ideálně přes noc).
  2. Poté vodu ohřejeme maximálně na 50 stupnů (nikdy ne více, abychom nezničili vitamin C).
  3. Nápoj můžeme pít i teplý a můžeme ještě doplnit medem a citronem. Já preferuji nechat ho vychladnout a nic nepřidávat.

 

Instructions

  1. Wash the needles in water and let them stand for 8 hours with a 3x larger amount of water in a saucepan (ideally overnight).
  2. Then heat the water to a maximum of 50 degrees (do not heat more so that the vitamin C is not destroyed).
  3. We can drink the beverage hot as well and if needed add honey and lemon. I prefer to let it cool down and add nothing.

Tinktura a sirup

 

Tinkturu si připravíme tak, že omyté a osušené jehličí dáme do uzavíratelných skleniček, naplnilníme 1cm pod okraj a zalijeme olivovým olejem. Tinkturu necháváme odstát 2-3 týdny na tmavém místě. Poté vmasírujeme dle potřeby na bolavé místo.

 

Pokud si chcete udělat sirup, do sklenice naložte 1,5 cm jehličí, to zasypte stejně tlustou vrstvou hnědého cukru a pokračujte až do naplnění sklenice. Poslední vrstva by měla být vrstva cukru. Zavřete a nechte odstát na slunném místě 2-3 týdny. Můžeme si nechat vitamíny na zimu či si udělat energetický drink na kolo či túru.

 

Tincture or syrup

Prepare the tincture by placing the washed and dried needles in closable glasses, filling them 1 cm below the rim and pouring olive oil. Let the tincture stand for 2-3 weeks in a dark place. Then massage into a sore spot as needed.

If you want to make a syrup, put 1.5 cm of needles in a glass, cover it with an equally thick layer of brown sugar and continue until the glass is full. The last layer should be a layer of sugar. Close and let stand in a sunny place for 2-3 weeks. We can keep vitamins for the winter or make an energy drink for a bike or hike.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *