Semínkové krekry

Semínkové krekry

Doba přípravy: 60 min
 

Recept na semínkové krekry je tak jednoduchý, že mě ani nenapadl ho sem dát. Tyto krekry  se staly hitem u všech mých návštěv a kdykoliv jedu domů, krekry musím mít sebou. Hodí se jako předkrm, k pomazánkám, k vínu či jen tak na chuť. 

 

V dnešní uspěchané době je velmi těžké doplňovat tělu veškeré vitamíny a minerály. Tyto krekry jsou však velkým krokem kupředu a mám vypozorované, že jejich pravidelná konzumace mi pomáhá s lepším trávením, zlepšuje pleť, pevnost vlasů i nehnů. Krekry doplníte tělu

 

 • vápník a podpoříte tak stavbu kostí (chia semínka obsahují pětkrát více vápníku než mléko)
 • hořčík, kdy dostatečná hladina hořčíku je důležitá pro kontrolu krevního tlaku, formování a udržování zdravých kostí a regulace hladiny cukru v krvi (dýňová a slunečnicová semínka)
 • fytosterol, což je organická sloučenina, která pomáhá snižovat hladinu LDL cholesterolu a tedy i riziko srdečních chorob (dýňová semínka)
 • bílkoviny – konopné semínko obsahuje kyseliny Omega 3 a Omega 6 v ideálním poměru 1 : 3, které je lidskému tělu nejbližší.
 • vitamín E – brání poškození buněk a zastavují šíření volných radikálů v lidském těle (konopná a slunečnicová semínka)
 • vitamín B (droždí), fosfor, draslík, sodík, železo a zinek.

Možností, jak si tyto krekry zpestřit, je mnoho. Můžete do nich přidat parmezán, sušená rajčátka, olivy, lněné semínka či moje oblíbené konopné semínko (nepoužívám seznam, ten totiž obšas zhořkne). Jsou velmi snadné, rychlé, zdravé a hodí se ke všemu.

 

Seed crackers
Preparation time: 60 min

The recipe for seed crackers is so simple that I didn’t even think to put it here. These crackers have become a hit with all my visitors and whenever I go home, I have to bring the crackers with me. They are great as an appetizer, with spreads, with wine or just like that. 

In today’s hectic times, it is very hard to replenish the body with all the vitamins and minerals. However, these crackers are a big step forward and I have noticed that eating them regularly helps with better digestion, improves my skin, hair strength and nails. The crackers replenish the body with

 • calcium and support bone structure (chia seeds contain five times more calcium than milk)
 • magnesium, where adequate levels are important for controlling blood pressure, forming and maintaining healthy bones and regulating blood sugar (pumpkin and sunflower seeds)
 • phytosterol which is an organic compound that helps to lower LDL cholesterol levels and therefore the risk of heart disease (pumpkin seeds)
 • Protein – hemp seeds contain Omega 3 and Omega 6 acids in the ideal 1 : 3 ratio closest to the human body.
 • Vitamin E – prevents cell damage and stops the spread of free radicals in the human body (hemp and sunflower seeds)
 • vitamin B (yeast), phosphorus, potassium, sodium, iron and zinc.

There are many ways to jazz up these crackers. You can add parmesan cheese, sun-dried tomatoes, olives, flaxseeds or my favorite hemp seeds (I don’t use a list because that gets bitter). They are very easy and quick to make, healthy and go with everything.

Ingredience na 1 plech

 

40 g chia semínek

60 g dýňových semínek

80 g slunečnicových semínek

20 g konopného semínka

1 lžíce neaktivního droždí (volitelné)

150 ml vody

olivový olej na potření

sůl

 

Ingredients for 1 baking sheet

40 g chia seeds
60 g pumpkin seeds
80 g sunflower seeds
20 g hemp seeds
1 tbsp inactive yeast (optional)
150 ml water
olive oil
salt

Postup

 
 1. Chia, dýňová, konopná a slunečnicová semínka smíchéme s droždím a zalijeme vodou.
 2. Necháme odstát 15 minut a poté pomoci stěrky rovnoměrně rozprostřeme na plech vyložený pečícím papírem, tak aby nám vznikla tenká vrstva semínek.
 3. Semínka posolíme, zlehka potřeme olivovým olejem a pečeme na 160 stupňů 40 minut.

 

Instructions

 1. Mix chia, hemp, pumpkin and sunflower seeds with yeast and cover the seeds with water.
 2. Leave to stand for 15 minutes and then spread evenly on a baking sheet lined with baking paper using a spatula to create a thin layer of seeds.
 3. Salt the seeds, lightly sprinkle with olive oil and bake at 160 degrees for 40 minutes.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *