Banánové lívance

Banánové lívance

Doba přípravy: 25 min
 

Banánové lívance jsou moje nejoblíbenější, a přitom na přípravu velmi jednoduché. Zasytí, dodají energii, spoustu živin, a navíc skvěle chutnají. Banány obsahují draslík, který pomáhá chránit náš kardiovaskulární systém. Obsahují ale také fosfor, hořčík, železo, vápník a velké množství vlákniny, která prospívá ke správné funkci střev. Je bohatý na vitamín C, B3, B6 a na esenciální aminokyseliny jako tryptofan, který společně s vitamínem B6 podporuje činnost nervové soustavy.

 

Pokud přemýšlíte, zda kupovat bio banány či nikoliv, rozhodně jděte do těch bio. Přesto, že banány mají slupku, množství pesticidů, které se na banány používá, pronikne i dovnitř. Bio banány jsou pěstované nejčastěji společně s jinými rostlinami (např. pomeranči či kávou). Proto pesticidy není třeba používat, příroda si poradí sama. A teď už zpět k přípravě lívanců.

 

Do banánových lívanců přidávám buď konopný protein, mletý len, mletý ostropestřec nebo mouku ze zelených banánů či jackfruit (dostupné na crueltyfree.cz). Lívance jsou tak ještě výživnější. Kromě řeckého jogurtu doplňuji lívanečky také arašídovým máslem a ovocem nebo v létě banánovou zmrzlinou (zmrzlé banány rozmixované s kešu máslem). Možností, jak si tyto lívance zpestřit, je mnoho. Banánové lívance se totiž hodí ke všemu!

 

Banana pancakes
Preparation time: 25 min

Banana pancakes are my favorite and yet very easy to prepare. They satisfy, supply energy, provide lots of nutrients and taste great. Bananas contain potassium which helps protect our cardiovascular system. They also contain phosphorus, magnesium, iron, calcium and fiber which contributes to the proper functioning of the intestines. They are rich in vitamins C, B3, B6 and in essential amino acids such as tryptophan which together with vitamin B6 supports the activity of the nervous system.

If you are considering whether to buy organic bananas or not, go for the organic ones. Despite the fact that bananas have a peel, the number of pesticides used on bananas penetrates. Organic bananas are most often grown together with other plants (e.g. oranges or coffee). Therefore, there is no need to use pesticides, nature will take care of itself. And now back to preparing pancakes.

I usually add hemp protein or ground flax, ground milk thistle, green bananas or jackfruit flour (available at crueltyfree.cz). Thus, the pancakes are even more nutritious. Besides Greek yogurt I prepare pancakes with peanut butter and fruit or in summer with banana ice cream (frozen bananas mixed with cashew butter). Banana pancakes are simply perfect with everything! 

Ingredience na 2 porce

 

1 banán

2 vajíčka

2 lžíce mouky ze zeleného banánu či jiná mouka (popřípadě protein)

řecký bílý jogurt

banán, borůvky či jiné ovoce

vlašské ořechy

med

 

Ingredients for 2 portions

1 banana
2 eggs
2 tablespoon of flour from green banana or other flour (alternatively protein)
greek white yogurt
banana, blueberries or other fruit
walnuts
honey

Postup

 
  1. Banán, vajíčka, mouku či protein rozmixujeme v mixéru či vidličkou do hladké směsi.
  2. Na rozpálené pánvi na sucho či lehce pomazané kokosovým olejem opečeme lívanečky do zlatova (pánvičku zakrývám pokličkou, aby se lívanečky nevysušily).
  3. Na hotové lívance dáme jogurt, banán, borůvky, vlašáky, med a můžeme podávat.

 

Instructions

  1. Mix banana, eggs, flour or protein in blender or by fork into a smooth mixture.
  2. Fry the pancakes on a pan without oil or just with little bit of coconut oil until golden (I cover the pan with a lid so that the pancakes do not dry out).
  3. Put yogurt, banana, blueberries, walnuts and honey on the finished pancakes and you are ready to serve.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *