DÝŇová Polévka

Dýňová polévka

Doba přípravy: 45 min
 

Víte, že existuje přes 90 druhů dýně? U nás jsou nejznámější a nejlépe dostupné (a za mě i nejchutnější) dýně hokkaido a dýně máslová. Dýně jsou bohatým zdrojem řady vitamínů, minerálů a dalších živin, které mohou přinést řadu zdravotních výhod. Obsahují beta-karoten, který má antioxidační vlastnosti a může přispět ke zdraví očí, pokožky a imunitního systému. Dále obsahují vitamín C, K, a vitamín E, který pomáhá chránit buňky před poškozením volnými radikály a může mít pozitivní vliv na zdraví kůže. Dýně je bohatá také na draslík, který přispívá k normální funkci svalů a nervů a fosfor, který je důležitý pro zdravé kosti a zuby. V neposlední řadě je dýně dobrým zdrojem vlákniny, která je důležitá pro trávení a regulaci hladiny cukru v krvi.

 

Dýně jsou vhodné pro téměř každého, kdo hledá chutný a výživný pokrm. Mohou být konzumovány samostatně, přidávány do polévek, salátů, nebo použity při pečení a přípravě dezertů. Jejich výživové vlastnosti je činí skvělým doplňkem stravy, zejména během podzimu, kdy jsou na vrcholu sezóny.

TIP: dýni kvůli lepšímu trávení zbavuji slupky. Výjimku tvoří dýně hokkaido, kterou lze konzumovat celou. Semínka z dýně vydlabejte, ale nevyhazujte, opláchněte a upečte (můžete přidat sůl a koření jako třeba uzená paprika či italské bylinky a rychlá a chutná svačinka je na světě).

Pumpkin soup
Preparation time: 45 min

Did you know that there are over 90 types of pumpkin? In our country, the most famous and best available (and for me the tastiest) are the hokkaido and butternut squash. Pumpkins are a rich source of many vitamins, minerals and other nutrients that can provide a variety of health benefits. They contain beta-carotene which has antioxidant properties and may contribute to eye, skin and immune system health. They also contain vitamin C, K, and vitamin E which helps protect cells from free radical damage and may have a positive effect on skin health. Pumpkin is also rich in potassium which contributes to normal muscle and nerve function, and phosphorus which is important for healthy bones and teeth. Last but not least, pumpkin is a good source of fiber which is important for digestion and blood sugar regulation.

Pumpkins are suitable for almost anyone looking for a tasty and nutritious meal. They can be eaten on their own, added to soups, salads, or used in baking and desserts. Their nutritious qualities make them a great addition to the diet, especially during autumn when they are in peak season.

TIP: I remove the skin from the pumpkin for better digestion. The exception is the hokkaido pumpkin which can be consumed with its skin. Scoop out the seeds from the pumpkin, but don’t throw them away, rinse and roast them (you can add salt and spices like smoked paprika or Italian herbs and you have a quick and tasty snack).

Ingredience na 6 porce

 

1 velká cibule

1 bílá a světle zelená část pórku

2 kg dýně

olivový olej

sůl

1 lžíce medu

150ml kokosového mléka

kardamon

Ingredients for 6 portions

1 big onion
1 white and light green part of leek
2 kg pumpkin
olive oil
salt
1 spoon of honey
150 ml coconut milk
cardamom

Postup

 
 1. Dýni oloupeme a nakrájíme na kousky.
 2. Dáme na plech, přidáme trochu olivového oleje, soli, lžíci medu a kardamom a pečeme 20-25 minut na 180 stupňů do měkka.
 3. Cibuli nakrájíme na větší kusy a osmahneme na olivovém oleji.
 4. Z dýně vybereme kardamon a dýni se štávou přidáme k osmahnuté cibulce.
 5. Zalijeme vodou dle uvážení, cca 1,5 litru vody a přidáme sůl.
 6. Vaříme 10-15 minut.
 7. Přidáme kokosové mléko a poté rozmixujeme.
 8. Přidáme dýňové semínko a dýňový olej na ozdobu a podáváme.

 

Instructions

 1. Peel the pumpkin and cut into pieces.
 2. Put on a baking sheet, add a little of olive oil, salt, a spoonful of honey, cardamom and bake for 20-25 minutes at 180 degrees until soft.
 3. Cut the onion into larger pieces and fry in olive oil.
 4. Remove the cardamom from the pumpkin and add the pumpkin and with its juice to the fried onions.
 5. Pour in water of your choice, about 1,5 litres and add salt.
 6. Cook for 10-15 minutes.
 7. Add the coconut milk and then blend.
 8. Add pumpkin seeds and pumpkin oil for garnish and serve.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *