Fenyklový salát s pomerančemFenyklový salát s pomerančem

Doba přípravy: 20 min
 

Pokud toužíte po osvěžujícím a zdravém pokrmu, fenyklový salát s pomerančem a vlašskými ořechy je tím pravým. Tato chutná kombinace vám nejen poskytne potřebnou energii, ale také doplní nezbytné živiny pro vaše tělo. Tento salát nejraději připravuji v zimě kolem Vánoc, kdy jsou pomeranče nejchutnější. Navíc se jedná o nízkokalorické jídlo, které se zejména kolem svátků hodí zařadit do našeho jídelníčku.

Fenykl přidává do salátu osvěžující chuť a je bohatý na vlákninu, která podporuje zdravé trávení. Obsahuje také vitamín C. Obecně platí, že 100 gramů čerstvého fenyklu může obsahovat zhruba 12-15 mg vitamínu C.

Fenykl je také dobrým zdrojem draslíku, který je klíčový pro regulaci krevního tlaku a podporu správné funkce svalů a nervů. Přesné množství draslíku ve fenyklu může záviset na různých faktorech, ale uvádí se, že fenyklová rostlina může obsahovat přibližně 345 mg draslíku na 100 gramů syrového fenyklu.

Dále fenykl obsahuje vitamín B6, K, mangan a hořčík, které jsou klíčové pro celkové zdraví.

Pomeranč dodá salátu sladkou a zároveň výraznou chuť a zásobuje ho hojným množstvím vitamínu C, který posiluje imunitní systém, podporuje zdravou kůži a podílí se na tvorbě kolagenu.

Vlašské Ořechy přidávají salátu křupavou texturu a jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které jsou prospěšné pro srdce. Taktéž obsahují zinek, měď a vitamín E, který působí jako antioxidant.

TIP: před úpravou nechte fenykl cca 10-15 namočený ve vodě. Fenykl nasaje vodu a bude ještě křupavější a chutnější.

Fennel salad with orange
Preparation time: 20 min

If you’re looking for a refreshing and healthy dish, the fennel salad with orange and walnuts is the perfect choice. This tasty combination will not only give you the energy you need, but also replenish essential nutrients for your body. I like to make this salad most in the winter around Christmas, when oranges are at their tastiest. Plus, it is a low-calorie dish that is also good to include in our diet, especially around the festive season.

Fennel adds a refreshing flavor to the salad and is rich in fiber which promotes healthy digestion. It also contains vitamin C. In general, 100 grams of fresh fennel can contain about 12-15 mg of vitamin C.

Fennel is also a good source of potassium which is crucial for regulating blood pressure and supporting proper muscle and nerve function. The exact amount of potassium in fennel depends on various factors, but it is reported that the fennel plant can contain approximately 345 mg of potassium per 100 grams of raw fennel.

In addition, fennel contains vitamin B6, K, manganese and magnesium, which are key to our overall health.

Orange adds a sweet yet strong flavor to the salad and supplies it with abundant amounts of vitamin C, which boosts the immune system, promotes healthy skin and participates in collagen formation.

Walnuts add a crunchy texture to the salad and are rich in omega-3 fatty acids, which are beneficial for our heart. They also contain zinc, copper and vitamin E, which acts as an antioxidant.

TIP: Leave fennel soaked in water for about 10-15 minutes before preparing. The fennel will become even crispier and tastier.

Ingredience

 

1 celý fenykl

2 vetší pomeranče
2 hrsti rukoly či polníčku

2 lžíce olivového oleje

hrst vlašských ořechů
sůl a pepř na dochucení

Ingredients

1 whole fennel
2 larger oranges
2 handfuls of rocket or arugula
1 tbsp olive oil
handful of walnuts
salt and pepper for seasoning

Postup

  1. Fenykl a pomeranče nakrájíme na menší kousky.
  2. Přidáme rukolu či polníček, olivový olej, sůl a pepř.
  3. Vlašské ořechy krátce zahřejeme na pánvi na sucho a přidáme do salátu.

Instructions

  1. Cut the fennel and oranges into smaller pieces.
  2. Add rocket or arugula, olive oil, salt and pepper.
  3. Heat the walnuts briefly in a dry pan and add them to the salad.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *