Jablečné lívance s mákem

Jablečné lívance s mákem

Doba přípravy: 25 min
 

Sladké snídaně zbožňuji, a proto jsou lívanečky v různých variantách často na mém jídelníčku. Zasytí, dodají energii, spoustu živin, a navíc skvěle chutnají. Mám moc ráda mák a kombinace s jablíčky je pro mě jak dělaná. Mák je největší přírodní rostlinný zdroj vápníku, kdy na 100 g máku připadá přibližně 1 400 mg vápníku. Dále obsahuje hořčík, železo, fosfor, draslík a vitamíny B1, B2 a E. Stejně jako u semínek a ořechů doporučuji i mák, kvůli vstřebatelnosti vápníku v těle, přes noc namočit ve vodě. 

 

Jednou z ingrediencí je také protein či mouka. Protein používám většinou konopný, pokud použiji mouku tak makovou, ze zelených banánů či jackfruit (dostupné na crueltyfree.cz), aby lívanečky byly ještě výživnější. Místo mouky používám také mletý ostropestřec či len. Pokud používám borůvky kupované, před konzumací je namočím ve vlažné vodě na 10 min a teprve poté propláchnu. Borůvky nasají vláhu a zbaví se většího množství nečistot a chemických postřiků. Čokoládu mám nejraději od značky Vivany, popřípadě Lindt.

 

Apple pancakes with poppy seeds
Preparation time: 25 min

I love sweet breakfasts and that’s why pancakes, in many forms, are often on my menu. They fill you up, give you energy, provide a lot of nutrients and taste great. I really like poppy seeds and the combination with apples was just made for me. Poppy seeds are the largest natural plant source of calcium, with approximately 1,400 mg of calcium per 100 g of poppy seeds. They also contain magnesium, iron, phosphorus, potassium and vitamins B1, B2 and E. As with seeds and nuts, I recommend soaking poppy seeds in the water overnight due to the absorption of calcium in our body.

One of the ingredients is also protein or flour. I usually use hemp protein or flour like poppy seeds flour, green bananas or jackfruit flour (available at crueltyfree.cz) to add even more nutrients. Instead of flour, I often also use ground milk thistle or flax. If I use blueberries from a store, I soak them in lukewarm water for 10 minutes and rinse them afterwards. Blueberries absorb moisture and get rid of more impurities and chemical sprays. My favorite chocolate is from Vivany or Lindt.

Ingredience na 2 porce

 

1 jablko

2 vajíčka

2 lžíce mletého máku (přes noc namočený ve vodě)

1 lžíce makové či jiné mouky (popřípadě proteinu či mletého lhu)

skořice

bílý jogurt

borůvky či jiné ovoce

hořká čokoláda (obsah kakaa 70% či vyšší)

 

Ingredients for 2 portions

1 apple
2 eggs
2 tablespoons of ground poppy seeds (soaked in water overnight)
1 tablespoon of poppy seeds flour or other flour (or protein or grated flax)
cinnamon
white yogurt
blueberries or other fruit
dark chocolate (at least 70% cacao content)

Postup

 
  1. Jablíčko nastrouháme na drobno a mák scedíme.
  2. Vajíčka rozšleháme a přidáme k nim nastrouhané jablíčko, mák, skořici a mouku/protein.
  3. Na rozpálené pánvi na sucho či lehce pomazané kokosovým olejem opečeme lívanečky do zlatova (pánvičku zakrývám pokličkou, aby se lívanečky nevysušily).
  4. Na hotové lívance dáme jogurt, borůvky, nastrouhanou čokoládu a můžeme podávat.

 

Instructions

  1. Grate the apple finely and strain the poppy seeds.
  2. Mix the eggs in the bowl and add grated apple, poppy seeds, cinnamon and flour/protein.
  3. Fry the pancakes on a pan without oil or just with little bit of coconut oil until golden (I cover the pan with a lid so that the pancakes do not dry out).
  4. Put yogurt, blueberries and grated chocolate on the finished pancakes and you are ready to serve.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *