LískoOříškové pusinkyLískooříškové pusinky

Doba přípravy: 60 min
 

Lískoříškové pusinky musíte vyzkoušet! Jsou lehké, strašně dobré, zasytí a jsou snadné na přípravu. Jsou plné lískových oříšků, které dodají výbornou oříškovou chuť a jsou zdravým zdrojem bílkovin a vlákniny. V kombinaci s čokoládou a skořicí vytvoří sladkou, aromatickou chuť, kterou budete milovat!

Víte, jak se říká, že ořechy jsou zejména zdravé pro orgán, který připomínají? Vlašské ořechy – mozek, kešu – ledviny, lískové ořechy – srdce. Podle obsahu vitamínů a minerálů to tak opravdu je. Lískové oříšky jsou bohaté na mononenasycené mastné kyseliny, zejména kyseliny linolovou z řady omega-6. Ta pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a tím snižuje riziko srdečních onemocnění. Obsah antioxidantů a vitamínu E v lískových oříšcích je také prospěšný pro srdce, protože chrání cévy před poškozením a zlepšuje pružnost cévní stěny.

Z důležitých minerálních látek najdeme v lískáčích hlavně železo, vápník a zinek. Jsou také významným zdrojem vitamínů B1 a B3, které pomáhají našemu metabolismu a podporují činnost nervového systému, vitamín B2, který je důležitý pro vitalitu kůže a očí, vitamín B6, který podporuje tvorbu červeného krevního barviva hemoglobinu a vitamín B9, který je klíčový pro tvorbu červených krvinek.

TIP: lískové oříšky vždy první rozkrojte napůl. Pokud by byl ořech uprostřed tmavě hnědý, dejte ho bokem. Můžete ho dát ven ptáčkům, kteří si na něm pochutnají. Pro nás je tento ořech však již špatně stravitelný a navíc může mít i nahořklou chuť.

Hazelnut meringues
Preparation time: 60 min

Hazelnut meringues are a must try! They are light, terribly good, filling and easy to prepare. They are packed with hazelnuts which add a delicious nutty flavor and are a healthy source of protein and fiber. Combined with chocolate and cinnamon, they create a sweet, aromatic flavor you’ll love!

You know how they say nuts are especially healthy for the organ they resemble? Walnuts – brain, cashews – kidneys, hazelnuts – heart. According to the content of vitamins and minerals, they really are. Hazelnuts are rich in monounsaturated fatty acids, especially linoleic acid from the omega-6 series. This helps to lower cholesterol levels and thus reduces the risk of heart disease. The antioxidant and vitamin E content of hazelnuts is also beneficial for the heart as it protects blood vessels from damage and improves the elasticity of the blood vessel wall.

Of the important minerals found in hazelnuts, iron, calcium and zinc are the most important. They are also an important source of vitamins B1 and B3, which help our metabolism and support the nervous system, vitamin B2, which is important for the vitality of the skin and eyes, vitamin B6, which supports the production of the red blood pigment hemoglobin, and vitamin B9, which is crucial for the production of red blood cells.

TIP: Always cut hazelnuts in half first. If the nut would be dark brown in the middle, put it aside. You can give it out to the birds who will enjoy it. For us, however, this nut is already hard to digest and may also have a bitter taste.

Ingredience

 

3 bílky

60 g moučkového cukru (dávám 30 g klasického cukru a 30 g březového cukru – xylitolu) 

140 g najemno namletých lískových oříšků
3 řady 70 % čokolády

půlka lžičky skořice

Ingredients

3 egg whites
60 g icing sugar (I use 30 g classic sugar and 30 g birch sugar – xylitol)
140 g finely ground hazelnuts
3 rows of 70% chocolate
half a teaspoon of cinnamon

Postup

  1. Bílky šleháme ve vodní lázni a pomalu přidáváme cukr.
  2. Postupně přidáváme skořici, na jemno namleté lískové oříšky a hořkou čokoládu a směs mícháme až do zhoustnutí.
  3. Připravíme si plech s pečícím papírem a lžičkou či zdobičkou děláme pusinky.
  4. Na pusinky poté přidáme celý lískový ořech.
  5. Pečeme v troubě na 150 stupňů asi 30 minut.

 

Instructions

  1. Whisk the egg whites in a water bath and slowly add the sugar.
  2. Gradually add cinnamon, finely ground hazelnuts and dark chocolate and mix until the mixture thickens.
  3. Prepare a baking tray with baking paper and make meringues with a spoon or a decorating spoon.
  4. Then add the whole hazelnut on the top of each meringue.
  5. Bake in the oven at 150 degrees for about 30 minutes.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *