narozeninový dortNarozeninový dort

Doba přípravy: 60 min
 

Dort bez mouky a bez cukru k narozeninám? Ano a navíc si na něm pochutnáte s celou rodinou! Základ dortu tvoří hlavně ořechy a vajíčka. Krém dortu je připraven z krému mascarpone, lučiny a šlehačky. Kromě toho, že si na něm pochutnáte, doplníte i pořádnou dávku potřebných bílkovin. Navíc není ani náročný na přípravu a můžete ho doplnit ovocem, které zrovna venku roste. Já tentokrát zvolila jablíčka.

Věděli jste, že dospělý člověk by měl každý den sníst, alespoň tolik gramů bílkovin, kolik představuje dvojnásobek jeho vlastní váhy? Například, pokud vážím 60 kilo, měla bych sníst každý den alespoň 120 g bílkovin. Tohle číslo naplnit však není úplně jednoduchý úkol, proto se doporučuje pít samostatně i syrovátkový proteinový nápoj.

Protein je klíčovým stavebním kamenem našeho těla, a je důležitý pro růst, opravu tkání, a udržení celkového zdraví. Zde jsou některé z největších zdrojů proteinu v potravinách:

 • Maso: Krůtí, kuřecí, hovězí a vepřové maso jsou vynikající zdroje bílkovin. Také obsahují esenciální aminokyseliny, které naše tělo nemůže samo vytvářet.
 • Rybí Produkty: Ryby jako losos, tuňák, sardinky a makrela jsou plné vysoce kvalitního proteinu a obsahují také omega-3 mastné kyseliny pro zdraví srdce.
 • Vejce: Vejce jsou kompletním zdrojem bílkovin a obsahují také mnoho dalších důležitých živin, včetně vitamínů B, železa a zinku.
 • Mléčné Výrobky: Mléko, jogurt a sýry jsou bohaté na bílkoviny a obsahují i vápník pro zdravé kosti.
 • Ořechy a Semínka: Ořechy, zejména vlašské ořechy, arašídy a mandle poskytují nejen bílkoviny, ale také zdravé tuky, vitamíny a minerály.
 • Quinoa: Quinoa je jedním z mála rostlinných zdrojů kompletních bílkovin, což znamená, že obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, které tělo nemůže samo vyrobit. Ve 100 gramech quinoi je obsaženo asi 15 g bílkovin, což je více než většina obilovin.
 • Sojové Produkty a luštěniny: Tofu a luštěniny produkty jsou zdrojem rostlinných bílkovin a jsou ideální pro vegetariány a vegany.

Birthday cake
Preparation time: 60 min

A flourless and sugar-free cake for your birthday? Yes, and you can enjoy it with the whole family! The base of the cake consists mainly of nuts and eggs. The cream of the cake is made of mascarpone cream, cream cheese and whipped cream. As well as enjoying it, you will also get a good dose of protein. Moreover, it is not difficult to prepare and you can supplement it with fruit that is growing outside. I chose apples this time.

Did you know that an adult should eat at least enough grams of protein every day to double his or her own weight? For example, if I weigh 60 kilos, I should eat at least 120 grams of protein every day. However, it is not an easy task to meet this number, which is why it is recommended to drink a whey protein drink separately.

Protein is a key building block of our body, and is important for growth, tissue repair, and maintaining overall health. Here are some of the greatest sources of protein in food:

 • Meat: Turkey, chicken, beef, and pork are excellent sources of protein. They also contain essential amino acids that our bodies cannot make on their own.
 • Fish Products: Fish such as salmon, tuna, sardines and mackerel are full of high-quality protein and also contain omega-3 fatty acids for heart health.
 • Eggs: Eggs are a complete source of protein and also contain many other important nutrients, including B vitamins, iron and zinc.
 • Dairy: Milk, yogurt and cheese are rich in protein and also contain calcium for healthy bones.
 • Nuts and Seeds: Nuts, especially walnuts, peanuts and almonds provide not only protein but also healthy fats, vitamins and minerals.
 • Quinoa: Quinoa is one of the few plant sources of complete protein, which means it contains all the essential amino acids that the body cannot make on its own. A 100 grams of quinoa contains about 15 g of protein, which is more than most grains.
 • Soy Products and Legumes: Tofu and legume products are a source of plant-based protein and are ideal for vegetarians and vegans.

Ingredience

 
Na těsto

225 g na jemno namletých vlašských ořechů

160 g na jemno namletých spařených a oloupaných mandlí (slupka obsahuje kadmium a proto ji pro lepší stravitelnost vždy odstraňuji)

3 celé vejce
2 našlehané bílky

125 ml smetany ke šlehání či kokosového mléka

1-2 lžičky skořice

2 lžičky prášku do pečiva bez fosfátů či jedlé sody

1 nastrouhané jablko bez slupky (cca 190 – 200 g)

špetka soli

 

Na krém

1 mascarpone (cca 250 g)
1 lučina (cca 125 g)
1 smetana ke šlehání (125 ml)
1 lžíce citronové šťávy
pokud chcete přislat, můžete použít 1-2 lžíce kosového cukru

Ovocná náplň
500 g na kostky nakrájených a oloupaných jablíček
1 lžíce másla
1 lžíce citronové šťávy
1 lžíce skořice
hrst rozinek

Ingredients

 
For the dough

225 g finely ground walnuts

160 g steamed and peeled almonds (the skin contains cadmium, and therefore, I always removed it for better digestibility)

3 eggs
2 whisked egg whites

125 ml whipping cream or coconut milk

1-2 teaspoons of cinnamon

2 teaspoons phosphate-free baking powder or baking soda

1 grated apple without peel (approx. 190 – 200 g)

pinch of salt

 

For cream

1 mascarpone (approx. 250 g)
1 cream cheese (approx. 125 g)
1 whipping cream (125 ml)
1 tbsp lemon juice
if you want to add sugar, you can use 1-2 tbsp of coconut sugar

Fruit filling
500 g diced and peeled apples
1 tbsp butter
1 tbsp lemon juice
1 tbsp cinnamon
a handful of raisins

Postup

 1. Nejprve si připravíme ovocnou směs. 500 g jablíček oloupeme a nakrájíme na menší kousky.
 2. Jablíčka dáme do pečící misky či na plech vyložený pečícím papírem a smícháme s máslem a skořicí (můžeme použít i čerstvé ovoce, ale pokud lze ovoce péct, je lepší ho takto upravit, třeba jablíčka, hrušky, meruňky či švestky budou o to sladší a chuťově výraznější).
 3. Poté si připravíme těsto. Namleté ořechy smícháme v míse s pečícím práškem či sodou, solí a skořicí.
 4. Poté do mísy přidáme nastrouhané jablíčko, smetanu a 3 celá vejce a vše promícháme.
 5. Vyšleháme 2 bílky a opatrně vmícháme do ořechové směsi.
 6. Směs dáme do dortové formy (průměr cca 18 cm).
 7. Jablíčkovou směs i těsto dáme do trouby a pečeme 35 – 40 minut na 180 stupňů. Jablíčka po 10-15 minutách vždy promícháme. Po 35 minutách zkontrolujeme také konzistenci těsta pomocí špejle. Pokud se těsto na špejli nelepí, dort vyndáme z trouby. Jinak pečeme dále.
 8. Než se těsto a jablíčka upečou, připravíme si krém. Smícháme mascarpone, lučinu, našlehanou šlehačku, citronovou šťávu a případně kokosový cukr a dáme odležet do lednice.
 9. Upečené těsto a ovoce necháme vychladnout a namočíme si rozinky alespoň na 15 minut do vody či pomerančové šťávy, aby změkly a jejich chuť se zvýraznila. 
 10. Vychladlý korpus podélně rozkrojíme na 2-3 pláty.  Na každý plát natřeme krém a poté posypeme ovocem. Popřípadě můžete dát všechno ovoce na krém dovnitř dortu a vrch dortu dozdobit jinak.
 11. Dort nechte odležet minimálně 4 hodiny, nejlépe do druhého dne.

 

Instructions

 1. First, prepare the fruit mixture. Peel 500 g of apples and cut into smaller pieces.
 2. Put the apples in a baking dish or on a baking tray lined with baking paper and mix with butter and cinnamon (you can also use fresh fruit, but if the fruit can be baked, it is better to prepare it this way, for example, apples, pears, apricots or plums will be all more sweet and flavourful).
 3. Then prepare the dough. Mix the ground nuts in a bowl with the baking powder or baking soda, salt and cinnamon.
 4. Then add the grated apple, cream and 3 whole eggs to the bowl and mix everything together.
 5. Beat 2 egg whites and carefully fold into the nut mixture.
 6. Put the mixture into a cake tin (approx. 18 cm in diameter).
 7. Put the apple mixture and the dough in the oven and bake for 35 – 40 minutes at 180 degrees. Stir the apples after 10-15 minutes. After 35 minutes, also check the consistency of the dough with a skewer. If the dough does not stick to the skewer, remove the cake from the oven. Otherwise, continue baking.
 8. Before the dough and apples are baked, prepare the cream. Mix together the mascarpone, cream cheese, whipped cream, lemon juice and coconut sugar (if used) and refrigerate.
 9. Let the baked dough and fruit cool and soak the raisins in water or orange juice for at least 15 minutes to soften them and bring out their flavour.
 10. Cut the cooled cake lengthwise into 2-3 slices. Spread the cream on each slice and then sprinkle with the fruit. Alternatively, you can put all the fruit on top of the cream inside the cake and decorate the top of the cake differently.
 11. Let the cake rest for at least 4 hours, preferably until the next day.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *