Makové kuličky se švestkamiMakové kuličky se švestkami

Doba přípravy: 40 min
 

Mák a švestky je jedna z těch kombinací, které bych se mohla ujíst. Nejen, že se kombinace sladkých a šťavnatých švestek s lehce oříškovou chutí máku skvěle doplňují, ale doplňují se také nutričně.

 

Mák je dobrým zdrojem rostlinných bílkovin, což je důležité pro růst a opravu tělesných tkání. Kombinace švestek s mákem může přispět k vyváženému příjmu bílkovin, což je obzvláště užitečné pro vegetariány a vegany. Švestky jsou výborným zdrojem vlákniny, která podporuje zdravou trávicí soustavu a regulaci hladiny cukru v krvi. Mák obsahuje také vlákninu, i když v menším množství. Kombinací obou potravin můžete zvýšit příjem vlákniny ve stravě, což je prospěšné pro střevní zdraví. Švestky jsou bohaté na vitamín K, vitamín C, draslík a další živiny. Mák obsahuje minerály, jako je hořčík, fosfor a vápník. Kombinací těchto potravin můžete zajistit rozmanitý příjem vitamínů a minerálů pro zdravé fungování těla.

 

TIP: kupujte kvalitní český mák, který má modrou barvu, voní a má nasládlou chuť. Technický mák je naopak hnědý až šedý, bez vůně a může mít až nahořklou chuť a hlavně jiný obsah živin. Mák také rychle žlukne. Doporučuji spotřebovat, co nejrychleji, popřípadě skladovat v uzavřené nádobě v lednici.

Poppy seeds balls with plums
Preparation time: 40 min

Poppy seeds and plums is one of those combinations I could eat the whole day. Not only does the combination of sweet and juicy plums with the slightly nutty taste of poppy seeds complement each other perfectly, but they also complement each other nutritionally.

Poppy seeds are a good source of plant protein which is important for growth and repair of body tissues. Combining plums with poppy seeds can contribute to a balanced protein intake which is especially helpful for vegetarians and vegans. Plums are an excellent source of fibre which supports a healthy digestive system and blood sugar regulation. Poppy seeds also contain fibre, although in smaller amounts. By combining both foods, you can increase your dietary fiber intake which is beneficial for gut health. Plums are rich in vitamin K, vitamin C, potassium and other nutrients. Poppy seeds contain minerals such as magnesium, phosphorus and calcium. By combining these foods, you can ensure a varied intake of vitamins and minerals for healthy functioning of the body.

TIP: Buy good quality Czech poppy seeds which are blue in colour, smell and taste sweet. Technical poppy seeds, on the other hand, are brown to grey, odourless, can taste bitter and have a different nutrient content. Poppy seeds also go rancid quickly. I recommend using it as quickly as possible or storing it in a closed container in the fridge.

Ingredience na 16-20 kuliček

 

100 g máku

100 g sušených švestek

1lžička skořice
1 lžička citrónové šťávy

mák na obalení

 

Ingredients

100 g poppy seeds
100 g prunes
1 tsp cinnamon
1 tsp lemon juice
poppy seeds for coating

Postup

  1. Švestky zalijeme vroucí vodou a necháme odstát, aby nám změkly.
  2. Švestky scedíme, smícháme s mákem, skořicí, citronovou šťávou a rozmixujeme do hladké hmoty (směs ochutnejte a pokud by Vám připadala málo sladká, přidejte med a mák).
  3. Směs necháme v lednici hodinu ztuhnout a poté tvarujeme malé kuličky, které obalíme v máku.

Instructions

  1. Pour boiling water over the prunes and let stand to soften.
  2. Drain the prunes, mix with the poppy seeds, cinnamon and lemon juice and blend until smooth (taste the mixture and add honey and poppy seeds if you find it too sweet).
  3. Let the mixture set in the fridge for an hour and then form small balls to roll in the poppy seeds.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *