Rychlé těstoviny s čočkou a rajčaty

Rychlé těstoviny s čočkou a rajčaty

Doba přípravy: 10 min
 

Když zrovna nemám příliš času na oběd, a přitom potřebuji něco výživného, tyto těstoviny jsou pro mě číslo jedna. Příprava oběda mi trvá 10 minut, pochutnám si a dodám tělu vše, co potřebuje. 

 

Čočka je zdrojem velkého množství živin, jako jsou bílkoviny, železo, vláknina, vitamíny skupiny B a esenciálních aminokyselin. Přesto, že čočka obsahuje 9 esenciálních aminokyselin, stejně jako ostatní luštěniny obsahuje velmi málo methioninu, a proto není komplexním zdrojem bílkovin. Methionin si tělo neumí vyrobit samo a je třeba jej získat z potravin jako jsou maso, ryby, vejce, ořechy, jogurty či obiloviny (zejména rýže) a čočku o tyto potraviny doplnit. Pokud svůj pokrm doplníme ještě o špenát a mrkev, dodáme tělu také potřebný vápník a provitamín A. Čočku je dobré konzumovat s potravinami bohatými na vitamin C, abychom zvýšili množství železa, které naše tělo z čočky získá (v tomto receptu je červená paprika, těstoviny však můžete zakápnout i citrónovou šťávou).

 

Jak čočku připravit?

Můžeme si koupit čočku v konzervách. Takto připravená čočka se nemusí vařit, avšak většinou neprošla klíčícím procesem a má tedy o něco méně živin, mívá vyšší obsah sodíku i glykemický index. Pokud se čočku rozhodneme uvařit, je dobré ji propláchnout a dát do vlažné vody zhruba na jeden den (cca po 12 hodinách znovu propláchneme). V čočce začne proces klíčení, který dělá čočku stravitelnější a také výživnější. Můžeme ji nechat naklíčit úplně (2-3 dny) a konzumovat syrovou – ta je nejvýživnější a chutná jako oříšky. Pokud čočku chceme dát vařit, znovu ji propláchneme a vaříme nejlépe v tlakovém hrnci spolu s kořením. Já používám tymián, kmín nebo majoránku. Čočku vařím cca 15-20 minut a osolím až chvíli před koncem varu (jinak bude čočka měknout pomaleji). Vařenou čočku lze uchovávat i v mrazáku a pak jednoduše používat, když zrovna nemáme čas.

 

Quick pasta with lentils and tomatoes
Preparation time: 10 min

When I don’t have time for lunch and I need something nutritious, this pasta is number one for me. It takes 10 minutes to prepare this lunch, yet it tastes great and gives my body everything it needs.

Lentils contain number of nutrients such as protein, iron, fiber, B vitamins and essential amino acids. Although lentils contain 9 essential amino acids, just like other legumes, lentils contain very little methionine and are therefore not a complex source of protein. Our body cannot produce methionine by itself, we must obtain it from food such as meat, fish, eggs, nuts, yoghurt, or grains (especially rice). If we add spinach and carrots to our lentil´ s meal, we will also supply the body with calcium and provitamin A. It is good to consume lentils with food rich in vitamin C to increase the amount of iron that our body gets from the lentils (there is a red pepper in this recipe, however, you can also drizzle your pasta with lemon juice).

How to prepare lentils?
We can buy canned lentils. Canned lentils are ready to eat but they have usually not gone through a germinating process and therefore have slightly less nutrients, a higher sodium content and higher glycemic index. If you decide to boil lentils, rinse them and put them in lukewarm water for about a day (rinse again after about 12 hours). The germination process begins and makes lentils more digestible and more nutritious. We can let lentils germinate completely (2-3 days) and consume them raw – it is the most nutritious way to consume lentils. If we want to boil the lentils, we rinse them again and cook them (best in a pressure cooker) with spices. I use thyme, cumin or marjoram. Cook the lentils for about 15 – 20 minutes. Add salt just before the end of boiling (otherwise the lentils will soften more slowly). Cooked lentils can also be stored in the freezer and then easily used when we do not have time.

Ingredience

 

těstoviny

čočka (červená či hnědá)

1 konzerva bio rajčat – celých

1 červená paprika

bazalka

olivový olej

sůl

 

Ingredients

pasta
lentils (red or brown)
1 can of bio tomatoes – whole, not chopped
1 red pepper
basil
olive oil
salt

Postup

 
  1. Těstoviny uvaříme dle návodu na balení.
  2. Uvařenou/rozmraženou čočku smícháme s rajčaty a dosolíme dle potřeby. Pokud používáme čočku z konzervy, důkladně ji propláchneme vodou.
  3. Nákrájíme si papriku na drobno a smícháme ji s rajčaty, čočkou a s hotovými těstovinami.
  4. Celou směs ještě 2 – 3 min prohřejeme.
  5. Nakonec přidáme bazalku, olivový olej a oběd je hotový.

 

Instructions

  1. Cook pasta according to the instructions on the package.
  2. Mix cooked/thawed lentils with tomatoes and add salt as needed. If we use canned lentils, rinse them with water.
  3. Cut the peppers into small pieces and mix with tomatoes, lentils and cooked pasta.
  4. Heat the whole mixture for 2 -3 minutes and add salt.
  5. Add basil, olive oil and lunch is ready.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *