Hlavní jídla
Nejnovější recepty
Pečené fazole
Pečené fazole jsou jednoduchým, ale lahodným pokrmem, který nabízí skvělou kombinaci chutí a výživových hodnot. Tento pokrm je nejen rychlý a snadný na přípravu, ale také bohatý na bílkoviny, vlákninu a zdravé tuky, díky čemuž je ideální volbou pro vegetariány, vegany i všechny, kdo si chtějí dopřát zdravou a chutnou alternativu k běžným masovým jídlům. Ať už je připravujete jako hlavní chod nebo jako přílohu, pečené fazole jsou vděčným jídlem, které vás zasytí a zároveň dodá tělu všechny potřebné živiny.
Tvarohové knedlíky (Curd cheese dumplings)
Dáte si občas sladký oběd? Zkuste tyto tvarohové knedlíky bez cukru. Jsou plné bílkovin, takže opravdu zasytí a navíc si na nich zaručeně pochutnáte. Do knedlíčků můžete místo švestek použít i ryngle, blumy, jahody či jiné oblíbené ovoce.
Lizebab (Zucchini rice cake)
Někdy není nic lepšího než jídlo, které se rozpustí na jazyku a zahřeje vás nejen na těle, ale i na duši. Zapečená rýže se cuketou a sýrem je právě jedním z těch pokrmů, které nám ukazují, že občas není potřeba hledat dokonalost ve zdravé výživě. Někdy je to právě ten kousek sýra, který přidá tomu správnému pohodovému zážitku.
Bramboráky s droždím (Potato pankcakes with yeast)
Brambory jsou velmi zdravá potravina. Přesto, že jsou vnímány jako pro redukci váhy nevhodné, opak je pravdou. Brambory obsahují vitamíny (zejména B a C) a minerály jako je draslík, hořčík či železo. Díky nízkému obsahu sodíku jsou brambory ideální pro kojeneckou výživu i redukční dietu.
Lilkové lasagne (Eggplant lasagne)
Pokud hledáte originální a chutnou alternativu k tradičním lasagním, které jsou nejen plné chuti, ale i méně kalorické, lilkové lasagne s tofu jsou tím pravým! Tento recept kombinuje jemnou chuť pečeného lilku s tofu, které se skvěle hodí jako náhrada za maso.
Pórkový quiche bez lepku (Leek quiche without gluten)
Máte rádi quiche, ale přitom si hlídáte příjem kalorií? Tento quiche je přesně pro vás. Je bez lepku a obsahuje plno bílkovin. Můžete si ho připravit různě podle toho, co máte zrovna doma. Nejraději používám červenou cibuli, pórek a hrášek, ale můžete použít i špenát, chřest a doplnit quiche třeba kozím sýrem.
Semínkové krekry (Seed crackers)
V dnešní uspěchané době je velmi těžké doplňovat tělu veškeré vitamíny a minerály. Tyto krekry jsou však velkým krokem kupředu a mám vypozorované, že jejich pravidelná konzumace mi pomáhá s lepším trávením, zlepšení pleti, pevnosti vlasů i nehnů. Možností, jak si tyto krekry zpestřit, je mnoho. Můžete do nich přidat parmezán, sušená rajčátka, olivy, lněné semínka či moje oblíbené konopné semínko. Navíc jsou velmi rychlé, zdravé a hodí se ke všemu.
Rychlé těstoviny s čočkou a rajčaty (Quick pasta with lentils and tomates)
Když zrovna nemám příliš času na oběd, a přitom potřebuji něco výživného, tyto těstoviny jsou pro mě číslo jedna. Příprava oběda mi trvá 10 minut, pochutnám si a dodám tělu vše, co potřebuje. Čočka je zdrojem velkého množství živin, jako jsou bílkoviny, železo, vláknina, vitamíny skupiny B a esenciálních aminokyselin.
Shakshuka
Shakshuka je typická snídaně na Středním východě, která v překladu znamená “směs.” Pravidlo zní: pokud ingredienci můžete přidat do omelety, můžete jí přidat do Shakshuky. V Izraeli jsem ochutnala několi typů Shakshuky včetně špenátové, tahle mi však zachutnala nejvíce a proto jsem si na ni v restauraci vyptala recept. Jídlo skládající se z rajčat, papriky, cibule, vajíček, sýru a koření jsem si oblíbila spíše jako oběd či večeři. Ale vlastně bych ji mohla jíst pořád.
Halušky s brynzou (Slovakian halusky with Brynza cheese)
Brynzu – ovčí nepasterizovaný slaný sýr – mám ráda na všechny způsoby, kor když je čerstvá přímo od farmáře. Doporučuji kupovat brynzu nepasterizovanou a s vysokým obsahem tuku – tepelnou úpravou se ničí laktobacily, kterými brynza oproti ostatním mléčným výrobkům přímo překypuje. Má pozitiní vliv na trávení a střevní mikroflóru a pomáhá snižovat LDL (“zlý”) cholesterol. Navíc obsahuje spoustu zdravých tuků, bílkovin, minerálů a vitamínů.